הפסטיבל הצ'רקסי השנתי בימי שישי-שבת 12-13 ליולי בכפר כמא

זה יקרה ממש בימי שישי ושבת הקרובים (12-13/7) וחבל להפסיד חוויה, שהרבה מהישראלים מכל רחבי הארץ למדו להינות ממנה – והכניסה חינם. הפסטיבל הצ'רקסי השנתי מתקיים בחסות ובתמיכת גופים רבים ביניהם: הרשות לפיתוח הגליל, כפר ביקרתם, המשרד לשיתוף פעולה אזורי, משרד החקלאות, רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, משרד התרבות והספורט ומשרד התיירות.

אנחנו היינו שם בסיור עיתונאים ובלוגרים מקדים וחייבת להודות שכפר כמא מאוד מרשים בציוריות שלו – ובניקיון, שאין שני לו. מאוד כדאי לכולכם לבקר, לטעום, לשמוע ולחוות את החוויה הצ’רקסית הייחודית בימי הפסטיבל המהנים. מה בפסטיבל:

יום שישי 12.7.19 – החל משעה 18:00 במדרחוב כפר כמא, באווירה ייחודית וחגיגית.

מדרחוב כפר כמא נמצא ברחוב העתיק של היישוב ושימש בעבר כציר מסחר מרכזי בכפר כמא. במסגרת הפסטיבל, המדרחוב לובש חג ומתהדר באורות, ריחות, מוזיקה אותנטית, דוכני אוכל, ביגוד, רקדנים, מופעי רחוב ומוסיקה צ'רקסית אותנטית.

חשוב לשים לב להנחיות הבאות:

1. הכניסה למדרחוב תותר בהליכה רגלית בלבד (הדבר חל גם על תושבי המקום). כניסת כלי רכב, גולפיות או כל כלי רכב אחר אסורה בהחלט וגם אין להחנותם בכבישים הסמוכים למדרחוב.

2. יש להחנות את הרכבים הפרטיים בחניון הגדול ליד המתנ”ס, שם יחכו מיניבוסים שייקחו את המבקרים לכניסה למדרחוב. המיניבוסים יעברו כל כמה דקות בין השעות 17:30 – 22:30.

3. לאורך המדרחוב יש פחי אשפה רבים, אנא זרקו את האשפה לתוך הפחים בלבד והקפידו על הניקיון.

4. מומלץ להגיע מצוידים בכסף מזומן לרכישה בדוכנים השונים.

יום שבת 13.7.19 – האירוע המרכזי של הפסטיבל הצ'רקסי השנתי מתקיים ברחבת המתנ"ס בשעה 20:00. המופע בחינם. יש חניות מסודרות במקום.

מופעי פולקלור צ'רקסי ייחודי, הכוללים ריקודי עם, שירה, ומופע חרבות מרהיב. לאירוע המרכזי מגיעים אלפי צופים מכל רחבי הארץ ונהנים ממופע איכותי ומהנה של להקות שונות מרחבי העולם. בשנים האחרונות התארחו כאן מיטב הלהקות הצ'רקסיות בעולם כמו "קבארדינקה", "איסלמאי", "נאלמס" ועוד רבים וטובים בעולם ריקודי הפולקלור הצ'רקסי. יחד עם הלהקות המתארחות מופיעה גם להקת "תיפסה" המקומית. השנה תופיע להקת "איסלמאי" המפורסמת מאדיגיה שברוסיה

יש לשים לב להנחיות הבאות:

1. מומלץ להגיע מוקדם יותר כי במקום צפויה תנועה רבה של אנשים וכלי רכב.

2. החניה תותר רק במקומות המותרים והמסומנים, אסור לחנות בשום אופן בצידי הכביש!

3. חניה בצידי הכביש הראשי (כביש 767) – אסורה בהחלט!

4. יש להימנע מחציית הכביש באופן רגלי ולהשתמש במנהרה התת-קרקעית.

6. הישמעו להוראות השוטרים, המאבטחים והסדרנים.

7. שימרו על הסדר והניקיון במהלך האירוע.

בסיור ההיכרות המקדים, בהזמנת משרד התיירות בשיתוף רשות הגליל ביקרנו במספר נקודות מאוד מעניינות בכפר כמא ואני בהחלט ממליצה לשלב אותן במהלך הביקור שלכם במקום בימי הפסטיבל השנתי, או בכל ביקור אחר שתערכו בכפר הציורי, המרשים והנקי הזה.

1) מרכז המורשת הצ'רקסית – שוכן בבניין אותנטי בן כ-130 שנה. רוב מרכיבי הבית נשתמרו ומשמשים כיום להמחשה: מצגת החושפת תרבות עתיקה ומיוחדת: פריטים עתיקים מהתרבות הצ'רקסית שחלקם נדירים ביותר ומקורם בהרי קווקז, תלבושות של לוחמים צ'רקסים וכלי עבודה, ששימשו את המתיישבים הראשונים במקום. חווית הביקור במרכז כוללת קבלת פנים על ידי מדריכים בני המקום, הרצאה וצפייה במופע אור-קולי על היסטוריה בת אלפי שנים של הצ'רקסים והמשך בסיור מודרך בחדרי המוזיאון.

מאז 2019, המרכז מנוהל על ידי דוד שוגן, צ'רקסי בן המקום, שעבד במשך שנים רבות כמדריך ראשי ויועץ אקדמי להדרכות. דוד הוא בוגר החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה והפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה. וכיום הוא אחד מהאנשים היחידים בישראל שחוקרים את התרבות וההיסטוריה של הצ'רקסים.

'מופע מחול צ'רקסי' – הוא אפשרות חוויתית נוספת במרכז המורשת הצ'רקסית. במופע זה, זוג רקדנים לבושים בתלבושת המסורתית מציג מספר קטעים מהריקוד הצ'רקסי האצילי והמרהיב. המופע הופך למהנה אף יותר כאשר הם מזמינים זוג מבין האורחים, להתנסות בכמה מהצעדים הצ'רקסיים. קבוצות המעוניינות להוסיף לביקורם את קטע המחול מוזמנות לתאם זאת לפני ההגעה.

במרכז המורשת הצ'רקסית למדנו כי מקורם של הצ'רקסים בהרים של צפון מערב קווקז, שם חיו במשך אלפי שנים. במאה ה-19 נכבש קווקז על ידי האימפריה הרוסית, למעלה ממיליון צ'רקסים נרצחו ורובם גורשו ממולדתם. האימפריה העותומאנית השכנה קלטה את הפליטים הצ'רקסים ועודדה אותם להתיישב בחלקים משטחה, כולל גם בארץ ישראל ובאזורי גבול חשובים ואסטרטגיים לאימפריה. כך, ב- 1878 הצ'רקסים הגיעו למזרח התיכון ופוזרו ברבת עמון, רמת הגולן ופנים סוריה וישראל.

האוכלוסייה הצ'רקסית בישראל היא אחת מאוכלוסיות הצ'רקסיות הקטנות בעולם והיא גם אחת מקבוצות המיעוט הקטנות ביותר שחיות בארץ. כל הצ'רקסים בישראל מונים כ-5000 איש והם מרוכזים בשני כפרים בגליל: כפר כמא בגליל התחתון, וריחאניה שבגליל העליון. בעבר היה ישוב צ'רקסי נוסף בקרבת גן-שמואל, אך תושביו נטשו אותו בשנת 1910 בעקבות המלריה.

2) המוזיאון הצ'רקסי – המוזיאון הצ'רקסי צמוד למרכז המורשת ובו פריטים עתיקים מהתרבות הצ'רקסית שחלקם נדירים ביותר ומקורם בהרי קווקז. ביניהם: תלבושות של לוחמים צ'רקסים וכלי עבודה ששימשו את המתיישבים הראשונים במקום. מאוד מרשים לראות ולקבל הסברים על הפריטים הנדירים מהרי קווקז, כמו כלי הנשק המיוחדים של האביר הצ'רקסי, בגדיו ושלל הציוד ששימש אותו במוכנותו לקרב וגם שולחן מיוחד עם שלוש רגליים. כאן מוצגים גם הבגדים הססגוניים של האישה הצ'רקסית, בדים עם רקמה מיוחדת, קישוטים מחרוזים ועוד. מוצגים גם כלי נגינה וכלי מטבח. חייבת להודות שמאוד מרשימים הם העריסה וההליכון לתינוקות שנועדו להכינם לעצמאות מגיד צעיר.

בסיור מקבלים הסברים על מנהגיהם יוצאי הדופן של הצ'רקסים שהשתמרו במידה רבה במשך יותר מ-150 שנות שהייה בפזורה. סיור ממוצע אורך כשעה וחצי.

3) סיור רגלי קצר בגרעין הישן של הכפר עם אפליקציית ווישטריפ –  WishTrip היא אפליקציית טיולים חדשה ביוזמת ופיתוח אנשי טיולים מכל רחבי הארץ, המבקשים לקדם את התיירות לישראל בעזרת חיבור ממשקי עבודה שבין מסלולי טיולים ותוכן חוויתי של המטיילים, שכמובן יש להירשם אליה. לחיצה על הכפתור הצהוב מקליטה את מסלול הטיול, אפשר להוסיף תמונות, וידאו או נקודת עניין אחרת. לחיצה על ה+ נותנת קטלוג המידע במקום המתאים לאורך המסלול. האפליקציה עורכת עבורכם סרטון וידאו אוטומטי כולל צילום לווין של המסלול. בסיום, המסלול עולה לאלבום הדיגיטלי שלכם באפליקציה ומשם אפשר לשתפו.

4) מחלבת "אלברוס" – ממוקמת 5 דקות הליכה מהמרכז הצ'רקסי. כאן מקבלים הסבר על הגבינה הצ'רקסית המסורתית וטעימות ממנה. הגבינה המסורתית היא מרכיב עיקרי המלווה את המטבח הצ'רקסי והיא משמשת לאפייה, או כגבינה טרייה לאכילה.

אני הרגשתי מאוד נעים בנקודת ביקור זו, יתכן שבגלל בעלי המקום המקסימים ששמחים לספר על ההיסטוריה של הגבינה ותהליך הכנתה ולהכין למבקרים טעימות של הגבינה. במחלבה ניתן לרכוש גבינה מעושנת וגבינה טבעית, זיתים, שמן זית ותבלין צ'רקסי מיוחד.

5) מסעדת "אנטוליה" – זו מסעדה כפרית של אוכל צ'רקסי בניחוח טורקי ואנחנו נהננו מארוחת צהריים על מגוון ממנות המקום. היה טעים – והרבה יותר מזה, בפרוש מומלץ. המסעדה נמצאת במרכז הכפר וקרוב לסמטאות העתיקות. היא אהודה מאוד בקרב המבקרים בעיקר בזכות האוכל המצוין והאווירה הנעימה. תפריט עשיר ומגוון בסגנון טורקי, סלטים מפנקים, מנות בשריות, מאפים מיוחדים בטאבון, מאכלים צ'רקסיים וקינוחים. המנות גדולות ומשביעות והמחירים עממיים. ניתן להזמין מראש מנות כשרות במסעדה מקייטרינג כשר.

למידע ופרטים נוספים:

אתר התיירות של כפר כמא: www.yablar.co.il

יבלאר-372325290228839/www.facebook.com

www.instagram.com/yablar.co

ליצירת קשר:
טלפון: 04-6888082
מייל chc@kfarkama.co.il
פייסבוק CHCkfarkama@
דף המרכז באתר יבלאר

לכל שאלה בנושא ההיסטוריה והתרבות הצ'רקסית ניתן לפנות לדויד מנהל המוזיאון
במייל: David.shuhan@gmail.com

צילום: יח"צ, יוסי סובה

 

סגור לתגובות.