בגליל המערבי נקודות ביקור מעניינות, סיורים וסדנאות גם למשפחות ולקבוצות

לשבת בסוכה מוצלת, על כוס תה צמחים מעניין במיוחד וקרייקרים מלווים ולשמוע את בתיה מ"סטודיו ג'רה" בישוב האקולוגי "כליל", היא חוויה שאני ממליצה עליה לכולכם. היא מספרת על עבודת הזכוכית שלה, עבודת החרס של בן זוגה, על ההחלטה לעבור ל"כליל" לאחר סיום לימודיהם ב"בצלאל" לפני יותר מ-20 שנה, שאז חיפשו מאוד את הריחוק וההתנתקות ובכלל לא תיאוריות אקולוגיות, והיום – עם ההתבגרות שלהם ויציאת הילדים מהבית – דווקא את החיפוש אחר הקהילתיות. בקול שקט, נעים, לא מתווכח ולא מטיף – היא מעניקה לאורחיה, מפגש ושיחה על אמנות, יצירה, החיים ב"כליל" ומה שביניהם. אפשר לקרוא לזה "בריאות", אבל – אני מקדימה את המאוחר, אחזור אל בתיה ואל "סטודיו ג'רה" והסדנאות שלו בהמשך.

אל יום הסיורים המדהים בעכו העתיקה, נהרייה, קיבוץ "געתון" ו"כליל" הגענו בהזמנת עמותת התיירות "גליל מערבי" בשיתוף האגף לעידוד תיירות פנים משרד התיירות. הצבעוניות המיוחדת של האזור, שכל כך עושה טוב להתחבר אליה, קידמה את פנינו כבר בנקודת ההתחלה של הביקור ב"מרכז מידע JNF" – מרכז מידע לתיירות בעכו העתיקה, שממוקם בבניין בן למעלה מ-100 שנה , ממש בכניסה לשוק המפורסם, ברח' סאלאח א-דין (בין שוק הפירות והירקות לבזאר התורכי, סמוך לכיכר פרחי). בפרוש חלון הראווה לעכו והגליל המערבי על כל האטרקציות המצויות בהם.

המרכז משרת את התייר המגיע לעכו, לגליל המערבי, לגליל העליון, לחיפה ולכרמל. המרכז מארח תצוגה קבועה של מימצאים ארכיאולוגיים שנמצאו במתחם ההוספיטלרי (אולמות האבירים), ומפעיל שני אולמות הקרנה ממוזגים. כמו כן, כדאי לדעת שמרכז המידע מצויד במערכת ממוחשבת, המאפשרת קבלת מידע "מקוון" והוצאת מידע מודפס ומציע שירותים כגון: הזמנת חדרי אירוח מכל הסוגים; הזמנות לאטרקציות תיירותיות; קבלת חומר על מסלולי טיול וסיורים מודרכים על ידי מדריכים מקצועיים.
לפרטים נוספים: 04-6015533

"אולמות האבירים" היו התחנה הבאה שלנו בעכו. הביקור בהם מלווה בציוד קולי, שמספר את סיפור המקום. ההליכה בין האולמות נעשית באופן עצמאי ובכל אולם ניתן לשמוע הסבר. האתר כולו מונגש לנכים למעט מערת המילוט. אפשר להזמין מדריך מלווה, שעושה עבודה מצויינת, כפי שאנחנו חווינו.

"אולמות האבירים" נחשפו מתחת לפני האדמה והביקור בהם העניק לנו הצצה אל חייהם של האבירים הצלבנים, שחיו כאן לפני מאות שנים. מתחת למבנה המצודה המרשים שבנה השליט העות'מאני אחמד אל ג'זאר, נמצאים שרידיה של מצודה הוספיטלרית מתקופת הצלבנים. את המצודה הצלבנית חשפו ארכיאולוגים במשך עשרות שנים, חלק אחר חלק, כאשר אינם יודעים מה מסתתר מתחת לשטח המצודה.

אחד האולמות הוא "אולם האסירים" ובו חורים עמוקים, שעליהם נשזרו שלשלאות כבדות בהן נקשרו האסירים במקום. שיטוט בתוך הרחובות שנחשפו הביא אותנו אל כניסה לאולם נוסף, חדר האוכל של החיילים. חדר האוכל הוא היכל ענק ומרשים ביותר הנקרא גם "אולם העמודים" בשל העמודים המפוארים שהתגלו בו. כל העמודים מעוטרים בפרחים וצלעות האבן שתמכו באולם מעוטרים בשושן צחור ורוזטות. בחדר זה נהגו החיילים הצלבנים לאכול את ארוחותיהם, כשהם ישובים לשולחנות מאורכים ובראש כל שולחן ישב אביר. מתחת לחדר האוכל, נמצאת מערכת אגירת מי גשם שסיפקה לסועדים במקום את מי השתייה. בסמוך, ניתן לראות את חדרי השירותים שהתגלו במקום ושימשו את האבירים ואת צוותם.

"אולם האומנות" הוא אולם ענק בגודל של כ-1,200 מ"ר והוא שימש כחדר הכינוס של המפקדה. הוא בנוי ומוחזק על ידי עמודי תמיכה-אומנות, המסודרים לאורך שורות מתוכננות היטב. התקרות מקומרות וחלקן התמוטט ושוחזר על ידי צוות השחזור. אולם נוסף נקרא "האולם היפה" והוא מעוטר באבני גזית וחלונות מעוצבים. המקום שימש כתחנת עצירה עבור הצליינים שהגיעו לעיר.

משם המשכנו לקיבוץ "געתון" להתרשם מ"להקת המחול הקיבוצית",שהינה להקה מובילה המייצגת את ישראל בעולם. ייסדה אותה יהודית ארנון ז"ל, אשר עברה את אושוויץ ונדרה נדר שאם היא תשרוד היא תרקוד לנצח וכפר המחול כיום הינו התגשמות חלומה. כיום, מנהל הלהקה הוא הכוריאוגרף רמי באר, בן המקום, שהתחיל ללמוד אצל יהודית ארנון כשהיה בן חמש.

מרשים ביותר הוא "כפר המחול הבינלאומי", שנמצא בקיבוץ "געתון" ובו, במרחבים הירוקים והפסטורליים של הגליל המערבי, הפתוחים אל הים ואל "מבצר יחיעם", גרים ורוקדים כ-100 רקדנים מכל העולם.

מאוד ממליצה לבקר במקום, במסגרת תוכניות שהוא מציע, כי זו חוויה חושית מאוד עוצמתית, שמכניסה את האורחים לתוך עולם העבודה של הלהקה, מרחיקה מהשגרה ומפגישה עם עולמות חדשים ופחות מוכרים. תוכנית הביקור ב"כפר המחול" מאפשרת לבחירה סיור מודרך מאחורי הקלעים, סרט קצר ומרגש על יהודית ארנון, מפגש עם רקדנית שעבדה איתה וצפייה בחזרה של "להקת המחול הקיבוצית", או השתתפות באחת הסדנאות לבחירה, שהמקום מציע. להלן פירוט:

1) סדנא חוויתית עם רקדן "להקת המחול הקיבוצית" – מטרתה כיף והנאה. הסדנא כוללת התנסות תנועתית המתאימה לכל אחד, ללא כל ניסיון בריקוד. הסדנא נפתחת בעבודה לחימום והגוף ושחרורו. הרקדן מלמד את המשתתפים מספר משפטים תנועתיים, קלים ומשמעשים מתוך ריקודי הלהקה, והמשתתפים רוקדים אותם ביחד.

2) סדנא מצולמת – שילוב של ריקוד וצילום. בחלק הראשון של המפגש זו סדנת חוויה תנועתית בהדרכת והובלת רקדן הלהקה. את החלק הזה מצלם ומתעד אייל הירש, צלם הבית של הלהקה. בחלק השני של המפגש, הצלם אייל הירש משתף את המשתתפים בסודות העבודה שמאחורי הקלעים ובשיקולי צילום בתנועה, קומפוזיציה, זוויות צילום ובחירת התמונות. כל זה מלווה במצגת הצילומים של המשתתפים ובהמשך, כל משתתף מקבל את התמונות למייל שלו.

3) סדנת קצב – מלאת צחוק, הנאה וכיף. עם רקדני "להקת המחול הקיבוצית" והמוזיקאי פול פבי. הסדנא משלבת בתוכה תיפוף על הגוף, קצב, הומור, עבודות צוות וגיבוש. הסדנא נפתחת בתרגילי נשימה וחימום וממשיכה בהפקת קצב באמצאות חלקי הגוף השונים.

המקום מציע אפשרויות נוספת לבחירה לימי גיבוש לחברות וארגונים: 1) הקרב על הבמה – תחרות מגבשת בין קבוצות עם רקדני הלהקה; 2) "מפגש – השראה" עם רמי באר, מנהלה האמנותי של הלהקה על ניהול הלהקה; 3) סדנא עם הרקדנית רננה רנדי – דרך סיפור אישי על המפגש עם הלהקה ששינה את חייה; 4) אימפרוביזציה בתנועה במרחב הארגוני – פתיחת ערוצי תקשורת חדשים בארגון לממדים פורצי דרך.

לפרטיים, משפחות, קבוצות מהארץ ומחו"ל – איילת גז, מנהלת פרויקטים ותחום התיירות 052-4859834

לאחר ארוחת צהריים במלון ספא חדש ומושקע בנהרייה – "מלון סי לייף" (שאותו אזכיר בהמשך) המשכנו אל היישוב "כליל", בפרוש מקום מאוד מעניין בגליל המערבי. כפר אקולוגי ייחודי בנוף הישראלי שהוקם בשנת 1978 בעמק שבין גבעות הגליל המערבי. ב"כליל" מגוון מיוחד של עוסקים בתחומי רפואה אלטרנטיבית, מורים ליוגה ולאומנויות לחימה, אמנים יוצרים באמנות פלסטית, סופרים ומשוררים – שהגליל מהווה להם השראה.

הסביבה ואורח החיים מהווים מקור השראה לתהליך היצירה, סיפרה לנו אמנית הזכוכית בתיה מ"סטודיו ג'רה". "סטודיו ג'רה" הוקם לפני כעשרים שנה על-ידי זוג האמנים אלון גיל ובתיה מרגלית, בוגרי האקדמיה לאמנות "בצלאל". אלון הוא אמן קרמיקה, היוצר כלים שימושים ואומנותיים, מעצב ומבצע פרוייקטים באבן וחרס. בתיה היא אמנית זכוכית, בוגרת המחלקה לצורפות ב"בצלאל", היוצרת בשיטת הפיוזינג עבודות זכוכית בשילוב נחושת, זהב, אדמות ומינרלים. בסטודיו הם יוצרים, מציגים את עבודותיהם, מלמדים, מבצעים פרוייקטים אמנותיים ומעבירים פעילויות וסדנאות חוויתיות, שמתאימות לכל הגילאים והמגזרים. מאוד מומלץ לבקר במקום ולרכוש מתנה ייחודית.

1) סדנא חוויתית בזכוכית עם בתיה – אורכת כשעה ומתאימה למשפחות, לזוגות ולקבוצות. לאחר מפגש, הכולל הגשת תה עשבים וכיבוד קל, עוברים למלאכת היצירה. בסדנה יוצרים צלחת, או אובייקט לתלייה על הקיר בשיטת הפיוזינג עם צבעי זכוכית מיוחדים, חוטי נחושת, חתיכות זכוכית צבעוניות וחרוזים. העבודות עוברות שריפה בתנור ולאחר שהן מוכנות – בתיה מתאמת עם משתתפי הסדנא מהיכן יוכלו לאסוף את עבודותיהם.

2) סדנא חוויתית בחימר עם אלון – אורכת כשעה, מתאימה למשפחות, לזוגות ולקבוצות, לכל הגילאים. לאחר הגשת תה עשבים וכיבוד קל, בסדנא מתנסים בעבודה על אובניים כדי להכין כלי שימושי ויוצרים משהוא בחימר בעבודת יד.

3) סדנאות ארוכות ומעמיקות בחימר וזכוכית – בהתאמה אישית.

4) מפגש ושיחה על כוס תה – אורך כשלושת-רבעי שעה, מתאים לקבוצות ובוגרים וכולל תה עשבים וכיבוד קל. בתיה מובילה שיחה על אמנות, היסטוריה, טכנולוגיה ואיך כל זה מתקשר לחיים בכליל. ממליצה במיוחד.

ההשתתפות בתאום מראש עם בתיה: 052-4698631

נקודה נוספת, שביקרנו בה, ביישוב "כליל" היא "תמרהינדי" של תמרה. תמרה היא בוגרת מגמת איורוודה במכללת "רידמן", בעלת תעודת מטפלת בצמחי מרפא מערביים ובשיאצו (1993), מטפלת מוסמכת ומעסה ברפואה איורוודית. "תמרהינדי" מתמחה ברוקחות טבעית, בעבודת יד, בכמויות קטנות ובתנאי עבודה פסטורליים ואופטימליים, כשהצמחים נרכשים בקפידה רבה. המקום מציע סדנאות בתחום העיסוי האיורוודי וסדנאות בתחום הרוקחות הטבעית, להכנת מרקחות קלאסיות עתיקות יומין, הן איורוודיות והן מערביות ושילוב ביניהן.

היבט מעניין עבורי היו הקרמים שתמרה מכינה לפנים ולגוף, חלקם 100% חומרים פעילים למוצר, כמו ג'ל קלנדולה שנעשה מהרתחת פרח הקלנדולה, מיצוי הפרח בגליצרין ומיצוי הפרח בשמן ובתוספת אחוז קטן מאוד של חומרים טבעיים ליצירת מרקם הג'ל. בסדרה זו שורה של תכשירים טיפוליים המכילים 100% פרופוליס אורגני שנאסף מכוורות בכליל. מוצעת גם ערכת עזרה ראשונה אלטרנטיבית לטיפול במצבים שכיחים ועוד.

לפרטים ותיאום: תמרה 052-3966394

לשאלה איפה לישון? אתן לכם כתובת של מקום מיוחד שביקרנו בו במהלך הסיור וגם התכבדנו בארוחת צהריים טעימה ומושקעת. מלון "סי לייף" הוא מלון בוטיק יוקרתי חדש, הממוקם באופן ייחודי וקסום על קו המים, בחוף ים בתולי מהאחרונים בישראל, רצועת חוף נהרייה-אכזיב. המלון תוכנן בקפידה וללא פשרות במטרה להעניק חווית חופשת בוטיק איכותית, שקטה ומפנקת. במלון 62 סוויטות מרווחות, מושקעות ומעוצבות בכל פרט מהריהוט ועד מסכי LED חדישים וגם ספא חדש, יוקרתי ומפנק לשעות של רגיעה והתנתקות. המאוד מיוחד ומזמין ב -"Sea Life" הוא אווירת החופש והים שעוטפת את האורחים.

כתובת: רח' העלייה 75 נהרייה. טלפון: 04-6390900

צילום: יח"צ

סגור לתגובות.